Proteg AB

Organisationsnummer
556971-2341
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2014-05-12
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Bolaget startades 2014 och bolaget är klassificerat som byggande av bostadshus och andra byggnader i Göteborg.

Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2024 och årets resultat var negativt.

Adress

Postadress: Norra Ågatan 9
41664 Göteborg

Besöksadress: NORRA ÅGATAN 9
41664 Göteborg

Företag i Mark · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)

Företaget ska bygga skyddande system för heta arbeten i farliga miljöer, t.ex. inom olje- och gasindustrin, samt bedriva övrig privat- och företagskonsultation inom byggbranschen, heta arbeten och brand- och säkerhet. Företaget ska bedriva denna verksamhet både i Sverige och internationellt. Export och import av teknisk utrustning till skyddssystemet kommer att bedrivas, samt export och import av byggmaterial, säkerhetsutrustning och övrigt material tillhörande verksamheten.

Omsättningsintervall: Under 1 tkr

Bokslut och nyckeltal

Soliditet
-681,5 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
9,8 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 0 tkr −18 tkr −18 tkr 27 tkr −184 tkr 0
2023 0 tkr −18 tkr −18 tkr 66 tkr −166 tkr 0
2022 0 tkr −18 tkr −18 tkr 62 tkr −149 tkr 0
2021 44 tkr 0 tkr 0 tkr 87 tkr −131 tkr 0
2020 103 tkr 1 tkr 0 tkr 110 tkr −131 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
−57,3 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · TKR 0 20 40 60 80 100 103 44 0 0 0 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 0 0 −18 −18 −18 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Proteg AB jämfört med 16 696 andra bolag i samma bransch (byggande av bostadshus och andra byggnader).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 0 tkr 248 tkr 1,5 mkr 5,3 mkr Lägre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Proteg AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Proteg AB

Vad gör Proteg AB?
Företaget ska bygga skyddande system för heta arbeten i farliga miljöer, t.ex. inom olje- och gasindustrin, samt bedriva övrig privat- och företagskonsultation inom byggbranschen, heta arbeten och brand- och säkerhet. Företaget ska bedriva denna verksamhet både i Sverige och internationellt. Export och import av teknisk utrustning till skyddssystemet kommer att bedrivas, samt export och import av byggmaterial, säkerhetsutrustning och övrigt material tillhörande verksamheten.
Var finns Proteg AB?
Proteg AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Mark, Västra Götalands län. Adress: Norra Ågatan 9, 41664 GÖTEBORG.
När grundades Proteg AB?
Proteg AB grundades 2014 och har organisationsnummer 556971-2341.
Vad omsätter Proteg AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Proteg AB 0 tkr.
Vem är VD på Proteg AB?
Jörgen Andersson är verkställande direktör på Proteg AB.
Vad är organisationsnumret för Proteg AB?
Organisationsnumret för Proteg AB är 556971-2341. Bolagsformen är Aktiebolag.