Rågångens Handelsträdgård AB
Företaget är klassificerat som odling av grönsaker (köksväxter) i växthus i Höganäs. Bolaget startades 2023. Höganäs har totalt 15 företag inom branschen, varav Rågångens Handelsträdgård AB är ett.
2024 omsatte bolaget 19,4 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Omsättningen placerar Rågångens Handelsträdgård AB bland topp 25 % i branschen (165 bolag).
Adress
Postadress: Sporthallsvägen 2b
26334 Höganäs
Besöksadress: SPORTHALLSVÄGEN 2 B
26335 Höganäs
Verksamhet
Bransch: Odling av grönsaker (köksväxter) i växthus (SNI 01134)
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva odling och handel med trädgårdsprodukter och lantbruksverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska även bedriva försäljning, service samt support av växthus, förrådsinredning, garage och därtill kompletterande produkter och förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 10–20 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +199,8 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- 3,1 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 1,7 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 11,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 69,7 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- -100,0 % jämfört med 2023
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 19,4 mkr | 604 tkr | 334 tkr | 4,2 mkr | 479 tkr | 0 |
| 2023 | 6,5 mkr | 162 tkr | 120 tkr | 2,7 mkr | 145 tkr | 5 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Rågångens Handelsträdgård AB jämfört med 166 andra bolag i samma bransch (odling av grönsaker (köksväxter) i växthus).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 19,4 mkr | 92 tkr | 1,8 mkr | 9,2 mkr | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Per Anders Nilsson (f. 1963) Revisor sedan 2026-01-16
- André Jacobsen (f. 1997) Styrelseledamot sedan 2025-03-03
- Tatiana Kiseleva (f. 1992) Styrelsesuppleant sedan 2025-03-03
Tidigare roller (2)
- Oxana Moralli (f. 1973) Styrelseledamot 2023-01-17 – 2026-06-09
- Elizabeth Moralli (f. 2000) Styrelsesuppleant 2023-01-17 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Rågångens Handelsträdgård AB
- Vad gör Rågångens Handelsträdgård AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva odling och handel med trädgårdsprodukter och lantbruksverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska även bedriva försäljning, service samt support av växthus, förrådsinredning, garage och därtill kompletterande produkter och förenlig verksamhet.
- Var finns Rågångens Handelsträdgård AB?
- Rågångens Handelsträdgård AB har sin verksamhet i HÖGANÄS, Höganäs, Skåne län. Adress: Sporthallsvägen 2b, 26334 HÖGANÄS.
- När grundades Rågångens Handelsträdgård AB?
- Rågångens Handelsträdgård AB grundades 2023 och har organisationsnummer 559416-0714.
- Vad omsätter Rågångens Handelsträdgård AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Rågångens Handelsträdgård AB 19,4 miljoner kronor.
- Vad är organisationsnumret för Rågångens Handelsträdgård AB?
- Organisationsnumret för Rågångens Handelsträdgård AB är 559416-0714. Bolagsformen är Aktiebolag.