Railcare Group AB

Organisationsnummer
556730-7813
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2007-07-16
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Railcare Group AB
Railcare T AB 379,6 mkr
Y-ettan AB 1,1 mkr

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Företaget har sin huvudsakliga verksamhet inom anläggning av vägar och motorvägar i Skelleftehamn. Bolaget startades 2007.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 62,5 miljoner kronor (2025) och resultatet var positivt. Railcare Group AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 500 andra svenska aktiebolag. Bolaget hade 15 anställda enligt senaste bokslutet. Railcare Group AB är en del av Railcare Group AB-koncernen.

Adress

Postadress: Box 34
93221 Skelleftehamn

Besöksadress: BOX 34
93221 Skelleftehamn

Företag i Skellefteå · Företag i Västerbottens län

Verksamhet

Bransch: Anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110)

Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet samt sälja expertkunnande inom anläggningsbranschen ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 50–100 mkr

Koncernmoder: Railcare Group AB (556730-7813)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+21,8 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
0,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
32,3 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
20,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
36,5 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
+25,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 62,5 mkr 18 tkr 20,2 mkr 271,7 mkr 55,3 mkr 15
2024 51,3 mkr 970 tkr 25,4 mkr 230,3 mkr 52 mkr 12
2023 45,3 mkr −3,3 mkr 18,5 mkr 178,5 mkr 43,5 mkr 11
2022 36,7 mkr 491 tkr 3,3 mkr 161,4 mkr 39,5 mkr 10
2021 35,4 mkr 1,2 mkr 23,3 mkr 142,9 mkr 50,6 mkr 13

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+15,2 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 20 40 60 35,4 36,7 45,3 51,3 62,5 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 23,3 3,3 18,5 25,4 20,2 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Railcare Group AB jämfört med 506 andra bolag i samma bransch (anläggning av vägar och motorvägar).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 62,5 mkr 426 tkr 2,2 mkr 9,8 mkr Övre kvartil
Anställda 15 0 1 4 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (2)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Railcare Group AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Railcare Group AB

Vad gör Railcare Group AB?
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet samt sälja expertkunnande inom anläggningsbranschen ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Var finns Railcare Group AB?
Railcare Group AB har sin verksamhet i SKELLEFTEHAMN, Skellefteå, Västerbottens län. Adress: Box 34, 93221 SKELLEFTEHAMN.
När grundades Railcare Group AB?
Railcare Group AB grundades 2007 och har organisationsnummer 556730-7813.
Vad omsätter Railcare Group AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Railcare Group AB 62,5 miljoner kronor. Bolaget hade 15 anställda.
Vad är organisationsnumret för Railcare Group AB?
Organisationsnumret för Railcare Group AB är 556730-7813. Bolagsformen är Aktiebolag.