Rasmus i Lindehult AB

Organisationsnummer
559383-1729
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2022-05-31
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget är klassificerat som mark- och grundarbeten i Emmaboda. Bolaget startades 2022. Det finns 3 företag med liknande verksamhet i Emmaboda.

2024 omsatte bolaget 849 tkr och resultatet var positivt. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 9 124 jämförelsebolag. Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Lindgatan 18
36131 Emmaboda

Besöksadress: LINDGATAN 18
36131 Emmaboda

Företag i Emmaboda · Företag i Kalmar län

Verksamhet

Bransch: Mark- och grundarbeten (SNI 43120)

Företaget ska bedriva handel med värdepapper. Företaget ska bedriva byggverksamhet, entreprenadarbeten samt fastighetsskötsel.

Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+50,2 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-10,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
30,7 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
63,3 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
18,3 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 1,3 mkr −133 tkr 392 tkr 3,4 mkr 2,1 mkr 1
2024 849 tkr 21 tkr 24 tkr 2,1 mkr 1,8 mkr 1
2023 524 tkr −94 tkr 1,7 mkr 1,8 mkr 1,7 mkr 1
2022 0 tkr −3 tkr −3 tkr 25 tkr 22 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2022–2025
+56,0 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 0,5 1 0 0,5 0,8 1,3 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 −0 1,7 0 0,4 2022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Rasmus i Lindehult AB jämfört med 9 404 andra bolag i samma bransch (mark- och grundarbeten).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 1,3 mkr 576 tkr 1,9 mkr 6,1 mkr Under median
Anställda 1 0 1 3 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Rasmus i Lindehult AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Rasmus i Lindehult AB

Vad gör Rasmus i Lindehult AB?
Företaget ska bedriva handel med värdepapper. Företaget ska bedriva byggverksamhet, entreprenadarbeten samt fastighetsskötsel.
Var finns Rasmus i Lindehult AB?
Rasmus i Lindehult AB har sin verksamhet i EMMABODA, Emmaboda, Kalmar län. Adress: Lindgatan 18, 36131 EMMABODA.
När grundades Rasmus i Lindehult AB?
Rasmus i Lindehult AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559383-1729.
Vad omsätter Rasmus i Lindehult AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Rasmus i Lindehult AB 1,3 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vem är VD på Rasmus i Lindehult AB?
Rasmus Larsson är verkställande direktör på Rasmus i Lindehult AB.
Vad är organisationsnumret för Rasmus i Lindehult AB?
Organisationsnumret för Rasmus i Lindehult AB är 559383-1729. Bolagsformen är Aktiebolag.