REFCON AB
Företaget grundades 1995 och företaget erbjuder tjänster inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik i Lund. Det finns 75 företag med liknande verksamhet i Lund.
2025 omsatte bolaget 4,5 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. REFCON AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 4 069 andra svenska aktiebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 4 personer.
Adress
Postadress: Skiffervägen 12
22478 Lund
Besöksadress: SKIFFERVÄGEN 12
22478 Lund
Företag i Lund · Företag i Skåne län
Telefon: 046-354080
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124)
Aktiebolaget Ska bedriva verksamhet inom affärsområdet kyla, VVS samt styr- och övervakning bedriva tekniska och adminsistrativ konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget förvalta fast och lös egendom.
Omsättningsintervall: 3–5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -4,1 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 9,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 9,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 26,6 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 65,1 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 4,5 mkr | 428 tkr | 407 tkr | 2,3 mkr | 625 tkr | 4 |
| 2024 | 4,7 mkr | 588 tkr | 485 tkr | 2,5 mkr | 719 tkr | 4 |
| 2023 | 4 mkr | 239 tkr | 189 tkr | 2,1 mkr | 554 tkr | 4 |
| 2022 | 3,9 mkr | 228 tkr | 180 tkr | 1,9 mkr | 565 tkr | 4 |
| 2021 | 4,6 mkr | 530 tkr | 445 tkr | 2,3 mkr | 805 tkr | 4 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
REFCON AB jämfört med 4 070 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4,5 mkr | 21 tkr | 677 tkr | 2,2 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 4 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Emina Djedovic (f. 1968) Styrelsesuppleant sedan 2015-10-06
- Margot Andrén (f. 1980) Styrelseledamot sedan 2011-09-07
- Margot Andrén (f. 1980) Ordförande sedan 2011-09-07
- Per Johan Olsson (f. 1966) Styrelseledamot sedan 2011-09-07
- Petter Rankell (f. 1978) Revisor sedan 2010-09-21
Vanliga frågor om REFCON AB
- Vad gör REFCON AB?
- Aktiebolaget Ska bedriva verksamhet inom affärsområdet kyla, VVS samt styr- och övervakning bedriva tekniska och adminsistrativ konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget förvalta fast och lös egendom.
- Var finns REFCON AB?
- REFCON AB har sin verksamhet i LUND, Lund, Skåne län. Adress: Skiffervägen 12, 22478 LUND.
- När grundades REFCON AB?
- REFCON AB grundades 1995 och har organisationsnummer 556506-5462.
- Vad omsätter REFCON AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte REFCON AB 4,5 miljoner kronor. Bolaget hade 4 anställda.
- Vad är organisationsnumret för REFCON AB?
- Organisationsnumret för REFCON AB är 556506-5462. Bolagsformen är Aktiebolag.