Refunder Scandinavia AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Bolaget startades 2013 och bolaget verkar inom dataprogrammering i Stockholm. Stockholm har totalt 5627 företag inom branschen, varav Refunder Scandinavia AB är ett.
Omsättningen för 2025 var 72,5 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Antalet anställda uppgick senast till 18 personer. Bolaget ingår i koncernen TOPCASHBACK GROUP LIMITED.
Adress
Postadress: Tegnérgatan 8
11358 Stockholm
Besöksadress: TEGNÉRGATAN 8 1TR
11358 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Dataprogrammering (SNI 62100)
Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda tjänster till e-handlare bestående av rabatter och prisjämförelser i samband med databehandling av informationstjänser vid kontakten mellan e-handlare och konsumenter och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 50–100 mkr
Koncernmoder: TOPCASHBACK GROUP LIMITED
Moderbolag: TOPCASHBACK GROUP LIMITED
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +0,4 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 11,2 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 11,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 51,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 33,7 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- -5,3 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 72,5 mkr | 8,1 mkr | 8 mkr | 46,3 mkr | 23,8 mkr | 18 |
| 2024 | 72,3 mkr | 9,1 mkr | 8,1 mkr | 47,3 mkr | 24,2 mkr | 19 |
| 2023 | 76,1 mkr | 718 tkr | 493 tkr | 58,7 mkr | 29,7 mkr | 18 |
| 2022 | 71,2 mkr | 6,7 mkr | 8,3 mkr | 53,2 mkr | 29,2 mkr | 17 |
| 2021 | 55 mkr | 3,1 mkr | 3,5 mkr | 53,4 mkr | 20,9 mkr | 12 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Refunder Scandinavia AB jämfört med 18 499 andra bolag i samma bransch (dataprogrammering).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 72,5 mkr | 2 tkr | 652 tkr | 1,8 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 18 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Peter Daniel Amison (f. 1971) Ordförande sedan 2026-05-28
- Johan Lemos (f. 1985) Verkställande direktör sedan 2023-10-17
- Johan Lemos (f. 1985) Styrelsesuppleant sedan 2023-03-01
- Tony Gunnarsson (f. 1978) Styrelseledamot sedan 2023-03-01
- Victor Dahlborg (f. 1967) Styrelseledamot sedan 2022-03-14
- Peter Daniel Amison (f. 1971) Styrelseledamot sedan 2020-12-30
- Oliver Murray Ragg (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2020-12-30
- Michael Emile Tomkins (f. 1975) Styrelsesuppleant sedan 2020-12-30
- Peter Johan Kjörnsberg (f. 1982) Huvudansvarig revisor sedan 2019-12-09
- Sten Magnus Fredrik Ohlsson (f. 1966) Styrelseledamot sedan 2013-03-04
Tidigare roller (2)
- Christopher Alan Heather (f. 1969) Ordförande 2023-03-01 – 2026-06-09
- Christopher Alan Heather (f. 1969) Styrelseledamot 2020-12-30 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Refunder Scandinavia AB
- Vad gör Refunder Scandinavia AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att erbjuda tjänster till e-handlare bestående av rabatter och prisjämförelser i samband med databehandling av informationstjänser vid kontakten mellan e-handlare och konsumenter och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Refunder Scandinavia AB?
- Refunder Scandinavia AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Tegnérgatan 8, 11358 STOCKHOLM.
- När grundades Refunder Scandinavia AB?
- Refunder Scandinavia AB grundades 2013 och har organisationsnummer 556885-1884.
- Vad omsätter Refunder Scandinavia AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Refunder Scandinavia AB 72,5 miljoner kronor. Bolaget hade 18 anställda.
- Vem är VD på Refunder Scandinavia AB?
- Johan Lemos är verkställande direktör på Refunder Scandinavia AB.
- Vad är organisationsnumret för Refunder Scandinavia AB?
- Organisationsnumret för Refunder Scandinavia AB är 556885-1884. Bolagsformen är Aktiebolag.