Rikshem Klintbacken AB

Organisationsnummer
559107-8570
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2017-06-26
F-skatt
Registrerad
Moms
Ej registrerad

Koncernstruktur

Rikshem Klintbacken AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten arbetar med uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder i Stockholm. Verksamheten har bedrivits sedan 2017. Stockholm har totalt 4432 företag inom branschen, varav Rikshem Klintbacken AB är ett.

2025 omsatte bolaget 9,3 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Omsättningen placerar Rikshem Klintbacken AB bland topp 25 % i branschen (22 018 bolag). Bolaget ingår i koncernen Rikshem Intressenter AB.

Adress

Postadress: Box 307
10126 Stockholm

Besöksadress: BOX 307
10126 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201)

Bolaget ska skall äga och förvalta fast och lös egendom och idka därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Koncernmoder: Rikshem Intressenter AB (556806-2466)
Moderbolag: Rikshem Norra Holding 1 AB (559443-3798)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+3,1 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
60,1 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
12,2 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
17,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
6,0 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 9,3 mkr 5,6 mkr 1,1 mkr 112 mkr 19,2 mkr 0
2024 9,1 mkr 5,2 mkr 2,7 mkr 113 mkr 18,1 mkr 0
2023 8,8 mkr 5,5 mkr 3,4 mkr 114,1 mkr 15,4 mkr 0
2022 8,3 mkr 4,8 mkr 3,4 mkr 114,9 mkr 12 mkr 0
2021 8,1 mkr 5,1 mkr 2,5 mkr 115,8 mkr 8,6 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+3,5 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 2 4 6 8 10 8,1 8,3 8,8 9,1 9,3 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 2,5 3,4 3,4 2,7 1,1 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Rikshem Klintbacken AB jämfört med 22 121 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 9,3 mkr 182 tkr 829 tkr 3,3 mkr Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Rikshem Klintbacken AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Rikshem Klintbacken AB

Vad gör Rikshem Klintbacken AB?
Bolaget ska skall äga och förvalta fast och lös egendom och idka därmed förenlig verksamhet.
Var finns Rikshem Klintbacken AB?
Rikshem Klintbacken AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Box 307, 10126 STOCKHOLM.
När grundades Rikshem Klintbacken AB?
Rikshem Klintbacken AB grundades 2017 och har organisationsnummer 559107-8570.
Vad omsätter Rikshem Klintbacken AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Rikshem Klintbacken AB 9,3 miljoner kronor.
Vad är organisationsnumret för Rikshem Klintbacken AB?
Organisationsnumret för Rikshem Klintbacken AB är 559107-8570. Bolagsformen är Aktiebolag.