RR Engineering AB

Organisationsnummer
556943-0944
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2013-09-20
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 2013 och företaget erbjuder tjänster inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik i Väring.

2025 omsatte bolaget 2 miljoner kronor och resultatet var positivt. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 8 428 jämförbara företag. Antalet anställda uppgick senast till 2 personer.

Adress

Postadress: Industrigatan 4
54176 Väring

Besöksadress: INDUSTRIGATAN 4
54976 Väring

Företag i Skövde · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122)

Konsultverksamhet för och i industri (verksamhetsutveckling och tekniska konsulttjänster) och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska handla och investera i och med: A. Värdepapper, B. Fast egendom (i Sverige och utomlands), C. Konst, D. Fordon- Veteranfordon och därmed förenlig verksamhet. Import och export av fordon och veteranfordon.

Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+1,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
23,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
17,9 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
57,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
34,6 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 2 mkr 471 tkr 366 tkr 1,8 mkr 1,1 mkr 2
2024 2 mkr 196 tkr 132 tkr 1,6 mkr 1 mkr 2
2023 2 mkr 375 tkr 281 tkr 1,9 mkr 1,3 mkr 2
2022 2,4 mkr 599 tkr 443 tkr 2 mkr 1,3 mkr 2
2021 2,3 mkr 738 tkr 562 tkr 2,4 mkr 1,2 mkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−2,8 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 0,5 1 1,5 2 2,5 2,3 2,4 2 2 2 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 562 443 281 132 366 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

RR Engineering AB jämfört med 8 505 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom industriteknik).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 2 mkr 26 tkr 834 tkr 1,8 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta RR Engineering AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om RR Engineering AB

Vad gör RR Engineering AB?
Konsultverksamhet för och i industri (verksamhetsutveckling och tekniska konsulttjänster) och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska handla och investera i och med: A. Värdepapper, B. Fast egendom (i Sverige och utomlands), C. Konst, D. Fordon- Veteranfordon och därmed förenlig verksamhet. Import och export av fordon och veteranfordon.
Var finns RR Engineering AB?
RR Engineering AB har sin verksamhet i VÄRING, Skövde, Västra Götalands län. Adress: Industrigatan 4, 54176 VÄRING.
När grundades RR Engineering AB?
RR Engineering AB grundades 2013 och har organisationsnummer 556943-0944.
Vad omsätter RR Engineering AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte RR Engineering AB 2,0 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för RR Engineering AB?
Organisationsnumret för RR Engineering AB är 556943-0944. Bolagsformen är Aktiebolag.