Septic Inventions AB
Företaget är klassificerat som leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk i Lund. Bolaget startades 2016. Lund har totalt 9 företag inom branschen, varav Septic Inventions AB är ett.
Omsättningen för 2025 var 53 tkr, och året avslutades med vinst.
Adress
Postadress: Ritaregränden 10
22647 Lund
Besöksadress: RITAREGRÄNDEN 10
22647 Lund
Verksamhet
Bransch: Leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk (SNI 77400)
Medicinska tjänster Förvaltning av patent och royalties Medicinsk forskning Folkbildning Föreläsningar underhållning Konferens och utbildningsverksamhet språklig granskning
Omsättningsintervall: 50–99 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +13,2 % jämfört med 2025
- Rörelsemarginal
- 86,7 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 48,3 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 13,1 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 36,7 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 60 tkr | 52 tkr | 29 tkr | 604 tkr | 79 tkr | 0 |
| 2025 | 53 tkr | 48 tkr | 38 tkr | 116 tkr | 89 tkr | 0 |
| 2024 | 53 tkr | 46 tkr | 36 tkr | 110 tkr | 86 tkr | 0 |
| 2023 | 60 tkr | 54 tkr | 42 tkr | 115 tkr | 93 tkr | 0 |
| 2022 | 60 tkr | 55 tkr | 42 tkr | 206 tkr | 187 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Septic Inventions AB jämfört med 335 andra bolag i samma bransch (leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 60 tkr | 0 tkr | 267 tkr | 3 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Bianca Linder (f. 2000) Styrelsesuppleant sedan 2019-07-04
- Adam Martin Linder (f. 1968) Styrelseledamot sedan 2016-02-01
Vanliga frågor om Septic Inventions AB
- Vad gör Septic Inventions AB?
- Medicinska tjänster Förvaltning av patent och royalties Medicinsk forskning Folkbildning Föreläsningar underhållning Konferens och utbildningsverksamhet språklig granskning
- Var finns Septic Inventions AB?
- Septic Inventions AB har sin verksamhet i LUND, Lund, Skåne län. Adress: Ritaregränden 10, 22647 LUND.
- När grundades Septic Inventions AB?
- Septic Inventions AB grundades 2016 och har organisationsnummer 559049-4166.
- Vad omsätter Septic Inventions AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2026) omsatte Septic Inventions AB 60 tkr.
- Vad är organisationsnumret för Septic Inventions AB?
- Organisationsnumret för Septic Inventions AB är 559049-4166. Bolagsformen är Aktiebolag.