Sjupunktett AB
Verksamheten har bedrivits sedan 2011 och sjupunktett ab erbjuder tjänster inom reklambyråverksamhet i Helsingborg. Det är ett av 80 företag inom reklambyråverksamhet i Helsingborg.
2024 omsatte bolaget 710 tkr med ett positivt årsresultat. Omsättningen ligger över branschens median (5 518 bolag i jämförelsen). Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.
Adress
Postadress: Kurirgatan 35
25452 Helsingborg
Besöksadress: KURIRGATAN 35
25452 Helsingborg
Verksamhet
Bransch: Reklambyråverksamhet (SNI 73111)
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva reklambyrå och fotoverksamhet, handel med varor och tjänster inom reklam och marknadsföring, inberäknat trycksaker samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva konsultverksamhet inom media och reklambranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 300–499 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -48,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -7,9 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -7,9 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 69,6 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -33,3 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 366 tkr | −29 tkr | −29 tkr | 125 tkr | 87 tkr | 1 |
| 2024 | 710 tkr | 35 tkr | 26 tkr | 244 tkr | 141 tkr | 1 |
| 2023 | 726 tkr | 45 tkr | 34 tkr | 293 tkr | 115 tkr | 1 |
| 2022 | 675 tkr | 3 tkr | 1 tkr | 197 tkr | 81 tkr | 1 |
| 2021 | 560 tkr | 43 tkr | 40 tkr | 199 tkr | 79 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Sjupunktett AB jämfört med 5 509 andra bolag i samma bransch (reklambyråverksamhet).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 366 tkr | 46 tkr | 545 tkr | 1,6 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Renée Sjögren (f. 1994) Styrelsesuppleant sedan 2019-09-24
- Max Sjögren (f. 1960) Styrelseledamot sedan 2010-12-28
Vanliga frågor om Sjupunktett AB
- Vad gör Sjupunktett AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva reklambyrå och fotoverksamhet, handel med varor och tjänster inom reklam och marknadsföring, inberäknat trycksaker samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva konsultverksamhet inom media och reklambranschen samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Sjupunktett AB?
- Sjupunktett AB har sin verksamhet i HELSINGBORG, Helsingborg, Skåne län. Adress: Kurirgatan 35, 25452 HELSINGBORG.
- När grundades Sjupunktett AB?
- Sjupunktett AB grundades 2011 och har organisationsnummer 556833-9716.
- Vad omsätter Sjupunktett AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Sjupunktett AB 366 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Sjupunktett AB?
- Organisationsnumret för Sjupunktett AB är 556833-9716. Bolagsformen är Aktiebolag.