Skallmeja SBS-vind AB

Organisationsnummer
556716-0238
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2006-11-22
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 2006 och Skallmeja SBS-vind AB är klassificerat som generering av elektricitet från förnybara energikällor i Skara. Det finns 18 företag med liknande verksamhet i Skara.

Omsättningen för 2025 var 735 tkr, och året avslutades med vinst. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (1 617 jämförelsebolag).

Adress

Postadress: Skallmeja Stommen
53295 Skara

Besöksadress: SKALLMEJA STOMMEN
53295 Skara

Företag i Skara · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Generering av elektricitet från förnybara energikällor (SNI 35120)

Bolaget skall bedriva produktion av vindkraft och annan energi samt annan därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 700–999 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-35,6 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-65,0 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
2,0 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
4,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
7,8 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 735 tkr −478 tkr 15 tkr 4,1 mkr 193 tkr 0
2024 1,1 mkr 1 tkr 15 tkr 5,5 mkr 178 tkr 0
2023 2,7 mkr 1,7 mkr 11 tkr 6,6 mkr 163 tkr 0
2022 1,1 mkr −96 tkr 10 tkr 5,8 mkr 152 tkr 0
2021 637 tkr −637 tkr 15 tkr 6,7 mkr 141 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+3,6 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 1 2 0,6 1,1 2,7 1,1 0,7 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 15 10 11 15 15 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Skallmeja SBS-vind AB jämfört med 1 617 andra bolag i samma bransch (generering av elektricitet från förnybara energikällor).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 735 tkr 0 tkr 195 tkr 2,2 mkr Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Skallmeja SBS-vind AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Skallmeja SBS-vind AB

Vad gör Skallmeja SBS-vind AB?
Bolaget skall bedriva produktion av vindkraft och annan energi samt annan därmed förenlig verksamhet.
Var finns Skallmeja SBS-vind AB?
Skallmeja SBS-vind AB har sin verksamhet i SKARA, Skara, Västra Götalands län. Adress: Skallmeja Stommen, 53295 SKARA.
När grundades Skallmeja SBS-vind AB?
Skallmeja SBS-vind AB grundades 2006 och har organisationsnummer 556716-0238.
Vad omsätter Skallmeja SBS-vind AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Skallmeja SBS-vind AB 735 tkr.
Vad är organisationsnumret för Skallmeja SBS-vind AB?
Organisationsnumret för Skallmeja SBS-vind AB är 556716-0238. Bolagsformen är Aktiebolag.