Slottsholmen i Västervik AB

Organisationsnummer
556630-2021
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2002-10-10
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget är klassificerat som diverse övrig stödverksamhet till företag i Västervik. Företaget grundades 2002. Västervik har totalt 3 företag inom branschen, varav Slottsholmen i Västervik AB är ett.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 163 tkr (2025) och resultatet var positivt. Slottsholmen i Västervik AB hamnar under branschmedianen (428 bolag i jämförelsen). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.

Adress

Postadress: Box 183
59323 Västervik

Besöksadress: KAPELLVÄGEN 3
59343 Västervik

Företag i Västervik · Företag i Kalmar län

Telefon: 0490-34900

Verksamhet

Bransch: Diverse övrig stödverksamhet till företag (SNI 82990)

Bolaget skall bedriva auktionsverksamhet, handel med begagnade varor, handel med värdepapper samt med förestående verksamheter förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 100–199 tkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-21,6 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
38,7 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
55,2 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
66,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
16,0 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 163 tkr 63 tkr 90 tkr 838 tkr 561 tkr 1
2024 208 tkr −130 tkr −12 tkr 730 tkr 471 tkr 1
2023 475 tkr 33 tkr 38 tkr 760 tkr 483 tkr 1
2022 499 tkr −109 tkr −6 tkr 600 tkr 445 tkr 1
2021 355 tkr −120 tkr −135 tkr 691 tkr 451 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−17,7 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · TKR 0 100 200 300 400 500 355 499 475 208 163 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 −135 −6 38 −12 90 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Slottsholmen i Västervik AB jämfört med 429 andra bolag i samma bransch (diverse övrig stödverksamhet till företag).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 163 tkr 12 tkr 436 tkr 1,9 mkr Under median
Anställda 1 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Slottsholmen i Västervik AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Slottsholmen i Västervik AB

Vad gör Slottsholmen i Västervik AB?
Bolaget skall bedriva auktionsverksamhet, handel med begagnade varor, handel med värdepapper samt med förestående verksamheter förenlig verksamhet.
Var finns Slottsholmen i Västervik AB?
Slottsholmen i Västervik AB har sin verksamhet i VÄSTERVIK, Västervik, Kalmar län. Adress: Box 183, 59323 VÄSTERVIK.
När grundades Slottsholmen i Västervik AB?
Slottsholmen i Västervik AB grundades 2002 och har organisationsnummer 556630-2021.
Vad omsätter Slottsholmen i Västervik AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Slottsholmen i Västervik AB 163 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för Slottsholmen i Västervik AB?
Organisationsnumret för Slottsholmen i Västervik AB är 556630-2021. Bolagsformen är Aktiebolag.