Smartsign AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Smartsign AB verkar inom dataprogrammering i Borlänge. Bolaget startades 1998.
2025 omsatte bolaget 65,1 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Smartsign AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 19 467 andra svenska aktiebolag. Bolaget hade 24 anställda enligt senaste bokslutet. Bolaget ingår i koncernen Info Center Sverige AB.
Adress
Postadress: Målaregatan 7E
78433 Borlänge
Besöksadress: MÅLAREGATAN 7 E
78433 Borlänge
Företag i Gagnef · Företag i Dalarnas län
Telefon: 08-211370
Verksamhet
Bransch: Dataprogrammering (SNI 62100)
Bolaget skall bedriva försäljning och support av promvara, konsultativ verksamhet inom IT, ekonomi och finans samt kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 50–100 mkr
Koncernmoder: Info Center Sverige AB (556142-2006)
Moderbolag: Smartsign Holding AB (559018-5293)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +9,3 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 21,9 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 8,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 49,7 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 33,1 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +4,3 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 65,1 mkr | 14,2 mkr | 5,2 mkr | 31,7 mkr | 15,7 mkr | 24 |
| 2024 | 59,6 mkr | 12,3 mkr | 2,4 mkr | 28,2 mkr | 10,5 mkr | 23 |
| 2023 | 49 mkr | 8,5 mkr | 733 tkr | 24,5 mkr | 8,1 mkr | 21 |
| 2022 | 48,7 mkr | 11,1 mkr | 2 mkr | 22,5 mkr | 7,4 mkr | 19 |
| 2021 | 41,2 mkr | 5,9 mkr | 2,2 mkr | 20,2 mkr | 5,4 mkr | 19 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Smartsign AB jämfört med 19 491 andra bolag i samma bransch (dataprogrammering).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65,1 mkr | 1 tkr | 597 tkr | 1,7 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 24 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Johan Masironi (f. 1975) Extern VD sedan 2026-05-19
- Erik Oscar Georg Wästlund (f. 1965) Ordförande sedan 2026-02-20
- Carl Johan Kask (f. 1980) Styrelseledamot sedan 2026-02-20
- Erik Oscar Georg Wästlund (f. 1965) Styrelseledamot sedan 2026-02-20
- Adam Eriksson Levd (f. 1994) Revisor sedan 2023-09-11
- Johan Peters (f. 1965) Styrelseledamot sedan 2004-11-11
Tidigare roller (2)
- Jennie Pers (f. 1968) Styrelsesuppleant 2021-12-09 – 2026-06-09
- Dan Arrias (f. 1978) Extern VD 2021-12-09 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Smartsign AB
- Vad gör Smartsign AB?
- Bolaget skall bedriva försäljning och support av promvara, konsultativ verksamhet inom IT, ekonomi och finans samt kapitalförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Smartsign AB?
- Smartsign AB har sin verksamhet i BORLÄNGE, Gagnef, Dalarnas län. Adress: Målaregatan 7E, 78433 BORLÄNGE.
- När grundades Smartsign AB?
- Smartsign AB grundades 1998 och har organisationsnummer 556539-2353.
- Vad omsätter Smartsign AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Smartsign AB 65,1 miljoner kronor. Bolaget hade 24 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Smartsign AB?
- Organisationsnumret för Smartsign AB är 556539-2353. Bolagsformen är Aktiebolag.