Socionomverktyg AB
Företaget är klassificerat som övriga öppna sociala insatser för vuxna i Bålsta. Företaget grundades 2018. Det finns 3 företag med liknande verksamhet i Håbo.
Omsättningen för 2024 var 1,4 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Omsättningen placerar Socionomverktyg AB bland topp 25 % i branschen (335 bolag). Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.
Adress
Postadress: Kiselvägen 53
74641 Bålsta
Besöksadress: KISELVÄGEN 53
74641 Bålsta
Verksamhet
Bransch: Övriga öppna sociala insatser för vuxna (SNI 88993)
Aktiebolaget bedriver konsultverksamhet inom socialt arbete exempelvis genom myndighetsutövning, arbetsledning och utbildning.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -5,9 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 10,1 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 8,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 76,1 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 35,4 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,3 mkr | 134 tkr | 107 tkr | 397 tkr | 302 tkr | 1 |
| 2024 | 1,4 mkr | 282 tkr | 224 tkr | 465 tkr | 375 tkr | 1 |
| 2023 | 1,2 mkr | 154 tkr | 123 tkr | 404 tkr | 331 tkr | 1 |
| 2022 | 1,2 mkr | 254 tkr | 201 tkr | 439 tkr | 358 tkr | 1 |
| 2021 | 1,1 mkr | 220 tkr | 180 tkr | 396 tkr | 307 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Socionomverktyg AB jämfört med 343 andra bolag i samma bransch (övriga öppna sociala insatser för vuxna).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,3 mkr | 6 tkr | 538 tkr | 1,4 mkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Therese Leijonqvist (f. 1974) Styrelseledamot sedan 2018-07-10
- Håkan Leijonqvist (f. 1974) Styrelsesuppleant sedan 2018-07-10
Vanliga frågor om Socionomverktyg AB
- Vad gör Socionomverktyg AB?
- Aktiebolaget bedriver konsultverksamhet inom socialt arbete exempelvis genom myndighetsutövning, arbetsledning och utbildning.
- Var finns Socionomverktyg AB?
- Socionomverktyg AB har sin verksamhet i BÅLSTA, Håbo, Uppsala län. Adress: Kiselvägen 53, 74641 BÅLSTA.
- När grundades Socionomverktyg AB?
- Socionomverktyg AB grundades 2018 och har organisationsnummer 559165-4305.
- Vad omsätter Socionomverktyg AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Socionomverktyg AB 1,3 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Socionomverktyg AB?
- Organisationsnumret för Socionomverktyg AB är 559165-4305. Bolagsformen är Aktiebolag.