Solvention AB
Företaget erbjuder tjänster inom konsultverksamhet avseende företags organisation i Hägersten. Bolaget startades 2020.
Omsättningen för 2025 var 1,4 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 60 018 jämförbara företag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Pettersbergsvägen 13
12940 Hägersten
Besöksadress: PETTERSBERGSVÄGEN 13
12940 Hägersten
Verksamhet
Bransch: Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200)
Solvention AB erbjuder konsulttjänster inom affärsutveckling, projektledning, produktionsledning och förvaltning till företag inom bok- och mediebranschen.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +16,6 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 20,5 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 15,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 88,0 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 15,6 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,4 mkr | 278 tkr | 205 tkr | 1,5 mkr | 1,3 mkr | 1 |
| 2024 | 1,2 mkr | 290 tkr | 238 tkr | 2,4 mkr | 1,1 mkr | 0 |
| 2023 | 1,5 mkr | 617 tkr | 494 tkr | 1,8 mkr | 866 tkr | 0 |
| 2022 | 1,1 mkr | 359 tkr | 301 tkr | 885 tkr | 372 tkr | 0 |
| 2021 | 559 tkr | −76 tkr | −76 tkr | 201 tkr | 72 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Solvention AB jämfört med 60 741 andra bolag i samma bransch (konsultverksamhet avseende företags organisation).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 mkr | 0 tkr | 200 tkr | 1,2 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Anna Nordström (f. 1968) Styrelseledamot sedan 2020-06-24
- Gunnar Krister Nordström (f. 1972) Styrelsesuppleant sedan 2020-06-24
Vanliga frågor om Solvention AB
- Vad gör Solvention AB?
- Solvention AB erbjuder konsulttjänster inom affärsutveckling, projektledning, produktionsledning och förvaltning till företag inom bok- och mediebranschen.
- Var finns Solvention AB?
- Solvention AB har sin verksamhet i HÄGERSTEN, Stockholm, Stockholms län. Adress: Pettersbergsvägen 13, 12940 HÄGERSTEN.
- När grundades Solvention AB?
- Solvention AB grundades 2020 och har organisationsnummer 559260-5629.
- Vad omsätter Solvention AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Solvention AB 1,4 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Solvention AB?
- Organisationsnumret för Solvention AB är 559260-5629. Bolagsformen är Aktiebolag.