Sorundamacken AB
Bolaget startades 2015 och verksamheten är klassificerat som detaljhandel med drivmedel i Sorunda.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 17,4 miljoner kronor (2025), och året avslutades med vinst. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 774 jämförbara företag. Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.
Adress
Postadress: Torp 24
14870 Sorunda
Besöksadress: TORP 24
14870 Sorunda
Verksamhet
Bransch: Detaljhandel med drivmedel (SNI 47300)
Bolaget skall bedriva försäljning av drivmedel, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 10–20 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -8,5 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 3,1 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 3,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 56,2 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 29,1 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 17,4 mkr | 541 tkr | 516 tkr | 3,2 mkr | 1,8 mkr | 1 |
| 2024 | 19 mkr | 403 tkr | 279 tkr | 3,3 mkr | 1,5 mkr | 1 |
| 2023 | 22,5 mkr | 674 tkr | 449 tkr | 2,9 mkr | 1,4 mkr | 1 |
| 2022 | 23,1 mkr | 489 tkr | 348 tkr | 2,5 mkr | 1,1 mkr | 0 |
| 2021 | 20,7 mkr | 604 tkr | 416 tkr | 2,5 mkr | 1 mkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Omsättning & resultat 2021–2025
−4,3 % CAGR
Omsättning Årets vinst
Branschjämförelse
Sorundamacken AB jämfört med 774 andra bolag i samma bransch (detaljhandel med drivmedel).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17,4 mkr | 408 tkr | 7,2 mkr | 15,7 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 1 | 0 | 3 | 5 | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Daniel Johansson (f. 1973) Revisor sedan 2025-09-22
- Annelie Katarina Tietjens (f. 1977) Styrelseledamot sedan 2015-06-18
- Fredrik Tietjens (f. 1973) Styrelsesuppleant sedan 2015-06-18
Tidigare roller (1)
- Daniel Faxéus (f. 1980) Revisor 2020-12-15 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Sorundamacken AB
- Vad gör Sorundamacken AB?
- Bolaget skall bedriva försäljning av drivmedel, äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Sorundamacken AB?
- Sorundamacken AB har sin verksamhet i SORUNDA, Stockholm, Stockholms län. Adress: Torp 24, 14870 SORUNDA.
- När grundades Sorundamacken AB?
- Sorundamacken AB grundades 2015 och har organisationsnummer 559013-9852.
- Vad omsätter Sorundamacken AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Sorundamacken AB 17,4 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Sorundamacken AB?
- Organisationsnumret för Sorundamacken AB är 559013-9852. Bolagsformen är Aktiebolag.