Southbeach AB
Verksamheten har bedrivits sedan 2024 och bolaget verkar inom personalutbildning i Alingsås. Det är ett av 14 företag inom personalutbildning i Alingsås.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 238 tkr (2025), och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 2 578 jämförelsebolag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Linneforsvägen 20
44150 Alingsås
Besöksadress: LINNEFORSVÄGEN 20
44150 Alingsås
Verksamhet
Bransch: Personalutbildning (SNI 85594)
Konsultarbete som föreläsare och utbildare på kurser för läkare.
Omsättningsintervall: 200–299 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Rörelsemarginal
- 71,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 56,7 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 63,7 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 84,4 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 238 tkr | 170 tkr | 135 tkr | 251 tkr | 160 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Southbeach AB jämfört med 2 578 andra bolag i samma bransch (personalutbildning).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 238 tkr | 30 tkr | 274 tkr | 1,1 mkr | Under median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Emily Söderstrand (f. 1986) Styrelseledamot sedan 2024-09-23
- Martin Guirguis Söderstrand (f. 1990) Styrelsesuppleant sedan 2024-09-23
Vanliga frågor om Southbeach AB
- Vad gör Southbeach AB?
- Konsultarbete som föreläsare och utbildare på kurser för läkare.
- Var finns Southbeach AB?
- Southbeach AB har sin verksamhet i ALINGSÅS, Alingsås, Västra Götalands län. Adress: Linneforsvägen 20, 44150 ALINGSÅS.
- När grundades Southbeach AB?
- Southbeach AB grundades 2024 och har organisationsnummer 559497-4783.
- Vad omsätter Southbeach AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Southbeach AB 238 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Southbeach AB?
- Organisationsnumret för Southbeach AB är 559497-4783. Bolagsformen är Aktiebolag.