Spökslottet AB
Spökslottet AB har sin huvudsakliga verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler i Sunne. Företaget grundades 2016. Sunne har totalt 18 företag inom branschen, varav Spökslottet AB är ett.
2024 omsatte bolaget 569 tkr, men resultatet blev negativt. Spökslottet AB hamnar under branschmedianen (14 446 bolag i jämförelsen).
Adress
Postadress: VITTEBY, 59
68691 Sunne
Besöksadress: VITTEBY 59
68691 Sunne
Verksamhet
Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203)
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning samt idka handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 500–699 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Rörelsemarginal
- -21,3 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -33,2 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 3,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -210,0 % årets resultat / eget kapital
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 569 tkr | −121 tkr | −189 tkr | 2,7 mkr | 90 tkr | 0 |
| 2023 | 0 tkr | −28 tkr | −101 tkr | 2,7 mkr | −79 tkr | 0 |
| 2022 | 0 tkr | −61 tkr | −104 tkr | 2,9 mkr | 22 tkr | 0 |
| 2021 | 0 tkr | 5 tkr | −21 tkr | 1,7 mkr | 127 tkr | 0 |
| 2020 | 0 tkr | 56 tkr | 18 tkr | 1,2 mkr | 147 tkr | 0 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Spökslottet AB jämfört med 14 470 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 569 tkr | 250 tkr | 1,4 mkr | 5,5 mkr | Under median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Reidun Lennartsson (f. 1962) Styrelsesuppleant sedan 2024-02-19
- Jan Lennartsson (f. 1964) Styrelseledamot sedan 2016-03-29
Vanliga frågor om Spökslottet AB
- Vad gör Spökslottet AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva fastighetsförvaltning samt idka handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Spökslottet AB?
- Spökslottet AB har sin verksamhet i SUNNE, Sunne, Värmlands län. Adress: VITTEBY, 59, 68691 SUNNE.
- När grundades Spökslottet AB?
- Spökslottet AB grundades 2016 och har organisationsnummer 559055-4209.
- Vad omsätter Spökslottet AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Spökslottet AB 569 tkr.
- Vad är organisationsnumret för Spökslottet AB?
- Organisationsnumret för Spökslottet AB är 559055-4209. Bolagsformen är Aktiebolag.