STHLM PRINT LAB AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget är klassificerat som annan plastvarutillverkning i Hägersten. Verksamheten har bedrivits sedan 2024.
2025 omsatte bolaget 5,2 miljoner kronor och året avslutades med förlust. Omsättningen ligger över branschens median (384 bolag i jämförelsen). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 3 personer. STHLM PRINT LAB AB är en del av Norsigns AB-koncernen.
Adress
Postadress: Instrumentvägen 11
12653 Hägersten
Besöksadress: INSTRUMENTVÄGEN 11
12653 Hägersten
Verksamhet
Bransch: Annan plastvarutillverkning (SNI 22260)
Bolaget ska bedriva verksamhet inom skyltproduktion samt därmed förenlig verksamhet
Omsättningsintervall: 700–999 tkr
Koncernmoder: Norsigns AB (559279-0850)
Moderbolag: Focus Ljusreklam AB (556567-6730)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +424,6 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -21,0 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -21,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- -17,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 508,5 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +50,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 5,2 mkr | −1,1 mkr | −1,1 mkr | 1,2 mkr | −213 tkr | 3 |
| 2024 | 982 tkr | −630 tkr | −630 tkr | 1,4 mkr | 870 tkr | 2 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
STHLM PRINT LAB AB jämfört med 388 andra bolag i samma bransch (annan plastvarutillverkning).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,2 mkr | 396 tkr | 4,2 mkr | 25,5 mkr | Över median |
| Anställda | 3 | 0 | 2 | 12 | Över median |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Dennis Hallam (f. 1986) Vice VD sedan 2024-11-12
- Kim Alin (f. 1986) Verkställande direktör sedan 2024-11-12
- Dennis Hallam (f. 1986) Styrelseledamot sedan 2024-11-12
- Carl Mikael Granöö (f. 1982) Styrelseledamot sedan 2024-11-12
- Carl Mikael Granöö (f. 1982) Ordförande sedan 2024-11-12
- Christoffer Birchman (f. 1985) Styrelseledamot sedan 2024-11-12
- Magnus Näslund (f. 1965) Styrelseledamot sedan 2024-11-12
- Kim Alin (f. 1986) Styrelseledamot sedan 2024-11-12
- Mikael Granöö (f. 1959) Styrelseledamot sedan 2024-06-26
Tidigare roller (1)
- Carl Mikael Granöö (f. 1982) Styrelsesuppleant 2024-06-26 – 2024-11-12
Vanliga frågor om STHLM PRINT LAB AB
- Vad gör STHLM PRINT LAB AB?
- Bolaget ska bedriva verksamhet inom skyltproduktion samt därmed förenlig verksamhet
- Var finns STHLM PRINT LAB AB?
- STHLM PRINT LAB AB har sin verksamhet i HÄGERSTEN, Stockholm, Stockholms län. Adress: Instrumentvägen 11, 12653 HÄGERSTEN.
- När grundades STHLM PRINT LAB AB?
- STHLM PRINT LAB AB grundades 2024 och har organisationsnummer 559484-5355.
- Vad omsätter STHLM PRINT LAB AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte STHLM PRINT LAB AB 5,2 miljoner kronor. Bolaget hade 3 anställda.
- Vem är VD på STHLM PRINT LAB AB?
- Kim Alin är verkställande direktör på STHLM PRINT LAB AB.
- Vad är organisationsnumret för STHLM PRINT LAB AB?
- Organisationsnumret för STHLM PRINT LAB AB är 559484-5355. Bolagsformen är Aktiebolag.