Studio Classon AB
Studio Classon AB är klassificerat som litterärt skapande och musikkomposition i Falkenberg. Företaget grundades 1999. Det finns 7 företag med liknande verksamhet i Falkenberg.
Omsättningen för 2024 var 398 tkr, men resultatet blev negativt. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.
Adress
Postadress: Körvelstigen 11
31192 Falkenberg
Besöksadress: KÖRVELSTIGEN 11
31192 Falkenberg
Företag i Falkenberg · Företag i Hallands län
Telefon: 070-3761234
Verksamhet
Bransch: Litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110)
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva artistisk verksamhet såsom regi, skådespeleri, föreläsningar och nöjesproduktion, förlagsverksamhet inom teatermanus- och musikbranschen, reklamfilmsproduktion, musikstudioverksamhet, bedriva hushållsnära tjänster samt äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 300–499 tkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +132,7 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- -64,8 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -21,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 84,9 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -3,0 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2023
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 398 tkr | −258 tkr | −84 tkr | 3,3 mkr | 2,8 mkr | 1 |
| 2023 | 171 tkr | −515 tkr | −327 tkr | 3,5 mkr | 2,9 mkr | 1 |
| 2022 | 1,5 mkr | −852 tkr | −3 mkr | 4 mkr | 3,7 mkr | 2 |
| 2021 | 2,2 mkr | −1,5 mkr | −907 tkr | 11,3 mkr | 10,9 mkr | 3 |
| 2020 | 1,4 mkr | −1,2 mkr | 267 tkr | 12,7 mkr | 12,1 mkr | 3 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Studio Classon AB jämfört med 3 258 andra bolag i samma bransch (litterärt skapande och musikkomposition).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 398 tkr | 41 tkr | 324 tkr | 962 tkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Henrik Ahlgren (f. 1965) Revisor sedan 2010-01-28
- Krister Classon (f. 1955) Styrelseledamot sedan 1995-01-01
- Annika Classon (f. 1957) Styrelsesuppleant sedan 1995-01-01
Vanliga frågor om Studio Classon AB
- Vad gör Studio Classon AB?
- Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva artistisk verksamhet såsom regi, skådespeleri, föreläsningar och nöjesproduktion, förlagsverksamhet inom teatermanus- och musikbranschen, reklamfilmsproduktion, musikstudioverksamhet, bedriva hushållsnära tjänster samt äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Studio Classon AB?
- Studio Classon AB har sin verksamhet i FALKENBERG, Falkenberg, Hallands län. Adress: Körvelstigen 11, 31192 FALKENBERG.
- När grundades Studio Classon AB?
- Studio Classon AB grundades 1999 och har organisationsnummer 556497-9978.
- Vad omsätter Studio Classon AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Studio Classon AB 398 tkr. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Studio Classon AB?
- Organisationsnumret för Studio Classon AB är 556497-9978. Bolagsformen är Aktiebolag.