Svea Mark AB

Organisationsnummer
556754-5008
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2008-04-24
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 2008 och verksamheten utför mark- och grundarbeten i Göteborg. Göteborg har totalt 265 företag inom branschen, varav Svea Mark AB är ett.

2025 omsatte bolaget 10,5 miljoner kronor, men resultatet blev negativt. Svea Mark AB ligger över 75:e percentilen i branschen jämfört med 9 455 andra svenska aktiebolag. Antalet anställda uppgick senast till 8 personer.

Adress

Postadress: Östergärde Industriväg 415
41729 Göteborg

Besöksadress: ÖSTERGÄRDE INDUSTRIVÄG 415
41729 Göteborg

Företag i Göteborg · Företag i Västra Götalands län

Telefon: 031-551138

Verksamhet

Bransch: Mark- och grundarbeten (SNI 43120)

Bolaget skall bedriva markentreprenader samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 10–20 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-21,5 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-25,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-20,7 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
1,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-4155,8 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
-20,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 10,5 mkr −2,7 mkr −2,2 mkr 3,7 mkr 52 tkr 8
2024 13,3 mkr 972 tkr 507 tkr 7,1 mkr 1,9 mkr 10
2023 15,8 mkr 1 mkr 545 tkr 7,4 mkr 1,8 mkr 11
2022 15 mkr 638 tkr 419 tkr 6,8 mkr 1,5 mkr 9
2021 9,2 mkr 41 tkr 80 tkr 3,6 mkr 1 mkr 6

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+3,4 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 5 10 15 9,2 15 15,8 13,3 10,5 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 0,1 0,4 0,5 0,5 −2,2 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Svea Mark AB jämfört med 9 457 andra bolag i samma bransch (mark- och grundarbeten).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 10,5 mkr 567 tkr 1,9 mkr 6,1 mkr Övre kvartil
Anställda 8 0 1 3 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Svea Mark AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Svea Mark AB

Vad gör Svea Mark AB?
Bolaget skall bedriva markentreprenader samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Svea Mark AB?
Svea Mark AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Östergärde Industriväg 415, 41729 GÖTEBORG.
När grundades Svea Mark AB?
Svea Mark AB grundades 2008 och har organisationsnummer 556754-5008.
Vad omsätter Svea Mark AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Svea Mark AB 10,5 miljoner kronor. Bolaget hade 8 anställda.
Vad är organisationsnumret för Svea Mark AB?
Organisationsnumret för Svea Mark AB är 556754-5008. Bolagsformen är Aktiebolag.