SWERIM AB
Verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling i Luleå. Företaget grundades 2002. Luleå har totalt 23 företag inom branschen, varav SWERIM AB är ett.
Omsättningen för 2024 var 380,1 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Omsättningen placerar SWERIM AB bland topp 25 % i branschen (2 310 bolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 187 personer.
Adress
Postadress: Box 812
97125 Luleå
Besöksadress: BOX 812
97125 Luleå
Företag i Luleå · Företag i Norrbottens län
Telefon: 010-4890970
Verksamhet
Bransch: Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109)
Bolagets ändamål ska vara att främja processmetallurgisk, bearbetningsteknisk och annan materialrelaterad forskning. Detta ska särskilt utföras i de med stöd i första hand av Norrlandsfonden uppförda anläggningarna i Luleå. Forsknings- och försöksverksamheten ska utföras inom processmetallurgisk, bearbetningsteknisk och annan materialrelaterad forskning och därmed förenlig verksamhet av intresse för stålföretagen och andra företag eller sammanslutningar av företag, vilka i sin rörelse har att beakta utvecklingen inom denna forskning. Bolagets ändamål ska fullföljas bland annat genom: - att bolaget följer inhemsk och utländsk forskning inom de processmetallurgiska och bearbetningstekniska områdena - att bolaget utövar konsulterande verksamhet i hithörande frågor, samt - att bolaget i övrigt på lämpligt sätt underlättar för bolagets intressenter att tillgodogöra sig resultatet av forskningen.
Omsättningsintervall: 100–500 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +13,0 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- 5,8 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 4,7 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 33,8 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 10,6 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +0,5 % jämfört med 2023
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 380,1 mkr | 22 mkr | 18 mkr | 501,2 mkr | 169,6 mkr | 187 |
| 2023 | 336,3 mkr | 17,6 mkr | 11,7 mkr | 501,1 mkr | 151,5 mkr | 186 |
| 2022 | 282,3 mkr | 18,9 mkr | 12 mkr | 471,3 mkr | 139,9 mkr | 181 |
| 2021 | 279,8 mkr | 15,8 mkr | 9,5 mkr | 351 mkr | 127,8 mkr | 185 |
| 2020 | 247,3 mkr | 12,7 mkr | 3,9 mkr | 346,9 mkr | 118,4 mkr | 185 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
SWERIM AB jämfört med 2 311 andra bolag i samma bransch (annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 380,1 mkr | 0 tkr | 100 tkr | 1,3 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 187 | 0 | 0 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Joakim Eck (f. 1992) Styrelseledamot sedan 2026-03-25
- Ulf Sundborg (f. 1962) Revisor sedan 2025-08-11
- Tag Hammam (f. 1961) Styrelseledamot sedan 2025-05-19
- Eva Hedman Petursson (f. 1968) Ordförande sedan 2025-05-19
- Lars Bolin (f. 1963) Styrelseledamot sedan 2025-05-19
- Joachim Larsson (f. 1972) Styrelseledamot sedan 2025-05-19
- Adam Ståhlkrantz (f. 1989) Styrelsesuppleant sedan 2024-06-24
- Jenny Greberg (f. 1971) Styrelseledamot sedan 2023-09-06
- Lars Jonas Patrik Ölund (f. 1965) Styrelseledamot sedan 2022-06-27
- Tom Eriksson (f. 1973) Styrelseledamot sedan 2021-05-03
- Anna Medvedeva (f. 1981) Styrelseledamot sedan 2020-05-07
- Eva Hedman Petursson (f. 1968) Styrelseledamot sedan 2019-06-24
- Pontus Sjöberg (f. 1965) Extern VD sedan 2019-02-01
- Ingegerd Flemström Annergren (f. 1963) Styrelseledamot sedan 2018-06-18
- Hans Roger Nielsen (f. 1964) Styrelseledamot sedan 2000-03-06
Tidigare roller (9)
- Lars Erik Bertil From (f. 1962) Styrelseledamot 2023-09-06 – 2026-06-09
- Ulrika Brohede (f. 1969) Styrelseledamot 2023-09-06 – 2026-06-09
- Hans Roger Nielsen (f. 1964) Styrelseledamot 2023-09-06 – 2026-06-09
- Louise Hagesjö (f. 1990) Styrelsesuppleant 2023-09-06 – 2026-06-09
- Magnus Heintz (f. 1979) Styrelsesuppleant 2023-09-06 – 2026-06-09
- Timo van't Hoff (f. 1971) Styrelseledamot 2023-05-12 – 2026-06-09
- Martin Pei (f. 1963) Ordförande 2021-05-03 – 2026-06-09
- Ulf Sundborg (f. 1962) Huvudansvarig revisor 2018-11-22 – 2026-06-09
- Martin Pei (f. 1963) Styrelseledamot 2018-06-18 – 2026-06-09
Vanliga frågor om SWERIM AB
- Vad gör SWERIM AB?
- Bolagets ändamål ska vara att främja processmetallurgisk, bearbetningsteknisk och annan materialrelaterad forskning. Detta ska särskilt utföras i de med stöd i första hand av Norrlandsfonden uppförda anläggningarna i Luleå. Forsknings- och försöksverksamheten ska utföras inom processmetallurgisk, bearbetningsteknisk och annan materialrelaterad forskning och därmed förenlig verksamhet av intresse för stålföretagen och andra företag eller sammanslutningar av företag, vilka i sin rörelse har att…
- Var finns SWERIM AB?
- SWERIM AB har sin verksamhet i LULEÅ, Luleå, Norrbottens län. Adress: Box 812, 97125 LULEÅ.
- När grundades SWERIM AB?
- SWERIM AB grundades 2002 och har organisationsnummer 556585-4725.
- Vad omsätter SWERIM AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte SWERIM AB 380,1 miljoner kronor. Bolaget hade 187 anställda.
- Vad är organisationsnumret för SWERIM AB?
- Organisationsnumret för SWERIM AB är 556585-4725. Bolagsformen är Aktiebolag.