TB Holding i Sölvesborg AB

Organisationsnummer
559150-8824
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2018-03-01
F-skatt
Registrerad
Moms
Ej registrerad

Koncernstruktur

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

TB Holding i Sölvesborg AB erbjuder holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner i Bromölla. Bolaget startades 2018.

Omsättningen för 2024 var 281,1 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 58 personer. Bolaget ingår i koncernen TB Holding i Sölvesborg AB.

Adress

Postadress: Nyängsgatan 2
29539 Bromölla

Besöksadress: NYÄNGSGATAN 2
29539 Bromölla

Företag i Sölvesborg · Företag i Blekinge län

Verksamhet

Bransch: Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212)

Aktiebolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: Under 1 tkr

Koncernmoder: TB Holding i Sölvesborg AB (559150-8824)

Bokslut och nyckeltal

Rörelsemarginal
6,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
4,7 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
46,5 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
13,6 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 281,1 mkr 18 mkr 13,2 mkr 208,6 mkr 97 mkr 58
2023 0 tkr −33 tkr 2 mkr 41,1 mkr 28,4 mkr 0
2022 0 tkr −33 tkr −45 tkr 29,1 mkr 26,4 mkr 0
2021 0 tkr −27 tkr 7,5 mkr 35,7 mkr 35,2 mkr 0
2020 0 tkr −22 tkr 146 tkr 28,2 mkr 27,6 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 100 200 300 0 0 0 0 281 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 0,1 7,5 −0 2 13,2 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

TB Holding i Sölvesborg AB jämfört med 12 990 andra bolag i samma bransch (holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 281,1 mkr 0 tkr 0 tkr 0 tkr Övre kvartil
Anställda 58 0 0 0 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (2)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta TB Holding i Sölvesborg AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om TB Holding i Sölvesborg AB

Vad gör TB Holding i Sölvesborg AB?
Aktiebolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns TB Holding i Sölvesborg AB?
TB Holding i Sölvesborg AB har sin verksamhet i BROMÖLLA, Sölvesborg, Blekinge län. Adress: Nyängsgatan 2, 29539 BROMÖLLA.
När grundades TB Holding i Sölvesborg AB?
TB Holding i Sölvesborg AB grundades 2018 och har organisationsnummer 559150-8824.
Vad omsätter TB Holding i Sölvesborg AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte TB Holding i Sölvesborg AB 281,1 miljoner kronor. Bolaget hade 58 anställda.
Vem är VD på TB Holding i Sölvesborg AB?
Trygve Bengtsson är verkställande direktör på TB Holding i Sölvesborg AB.
Vad är organisationsnumret för TB Holding i Sölvesborg AB?
Organisationsnumret för TB Holding i Sölvesborg AB är 559150-8824. Bolagsformen är Aktiebolag.