Thorsson Dev AB
Verksamheten har bedrivits sedan 2022 och bolaget verkar inom dataprogrammering i Göteborg. Göteborg har totalt 1902 företag inom branschen, varav Thorsson Dev AB är ett.
2024 omsatte bolaget 1,6 miljoner kronor och resultatet var positivt. Thorsson Dev AB omsätter mer än hälften av de 18 493 aktiebolag som verkar i samma bransch. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer.
Adress
Postadress: Syster Emmas gata 1
41324 Göteborg
Besöksadress: SYSTER EMMAS GATA 1
41324 Göteborg
Verksamhet
Bransch: Dataprogrammering (SNI 62100)
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -4,8 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 30,4 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 23,9 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 85,1 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 26,3 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,6 mkr | 473 tkr | 372 tkr | 1,7 mkr | 1,4 mkr | 1 |
| 2024 | 1,6 mkr | 647 tkr | 512 tkr | 1,4 mkr | 1 mkr | 1 |
| 2023 | 1,9 mkr | 604 tkr | 479 tkr | 1,4 mkr | 716 tkr | 1 |
| 2022 | 338 tkr | 268 tkr | 212 tkr | 360 tkr | 237 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Thorsson Dev AB jämfört med 18 499 andra bolag i samma bransch (dataprogrammering).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 mkr | 2 tkr | 652 tkr | 1,8 mkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Patrik Thorsson (f. 1989) Styrelseledamot sedan 2022-05-17
- Annette Thorsson (f. 1955) Styrelsesuppleant sedan 2022-05-17
Vanliga frågor om Thorsson Dev AB
- Vad gör Thorsson Dev AB?
- Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Thorsson Dev AB?
- Thorsson Dev AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Syster Emmas gata 1, 41324 GÖTEBORG.
- När grundades Thorsson Dev AB?
- Thorsson Dev AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559381-2687.
- Vad omsätter Thorsson Dev AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Thorsson Dev AB 1,6 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Thorsson Dev AB?
- Organisationsnumret för Thorsson Dev AB är 559381-2687. Bolagsformen är Aktiebolag.