TM Energi & VVS AB
Företaget grundades 2011 och verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik i Alfta.
Omsättningen för 2025 var 1,4 miljoner kronor med ett positivt årsresultat. TM Energi & VVS AB omsätter mer än hälften av de 4 069 aktiebolag som verkar i samma bransch. Bolaget hade 1 anställda enligt senaste bokslutet.
Adress
Postadress: Bornvägen 39B
82230 Alfta
Besöksadress: BORNVÄGEN 39 B
82230 Alfta
Verksamhet
Bransch: Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124)
Bolaget skall bedriva kalkylering, projektledning, besiktningar, upprättande av kvalitets & miljöhandlingar, drift- & skötselinst- ruktioner, CE märkning, arrangemangskonsulting, marknadsföring, föreläsningsuppdrag, kursverksamhet inom VVS och industri, rörins- tallationer, hästsport, förvalta fastigheter och värdehandlingar, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -17,8 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- 16,3 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 9,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 48,5 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 26,7 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,4 mkr | 229 tkr | 128 tkr | 988 tkr | 479 tkr | 1 |
| 2024 | 1,7 mkr | 314 tkr | 176 tkr | 1,1 mkr | 651 tkr | 1 |
| 2023 | 1,2 mkr | 50 tkr | 20 tkr | 1,2 mkr | 475 tkr | 1 |
| 2022 | 1,8 mkr | 484 tkr | 284 tkr | 1,2 mkr | 555 tkr | 1 |
| 2021 | 998 tkr | 205 tkr | 131 tkr | 812 tkr | 271 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
TM Energi & VVS AB jämfört med 4 107 andra bolag i samma bransch (teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och vvs-teknik).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 mkr | 20 tkr | 663 tkr | 2,2 mkr | Över median |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Eva Olsson (f. 1958) Styrelsesuppleant sedan 2019-05-06
- Thomas Mogren (f. 1962) Styrelseledamot sedan 2011-12-28
Vanliga frågor om TM Energi & VVS AB
- Vad gör TM Energi & VVS AB?
- Bolaget skall bedriva kalkylering, projektledning, besiktningar, upprättande av kvalitets & miljöhandlingar, drift- & skötselinst- ruktioner, CE märkning, arrangemangskonsulting, marknadsföring, föreläsningsuppdrag, kursverksamhet inom VVS och industri, rörins- tallationer, hästsport, förvalta fastigheter och värdehandlingar, samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Var finns TM Energi & VVS AB?
- TM Energi & VVS AB har sin verksamhet i ALFTA, Ovanåker, Gävleborgs län. Adress: Bornvägen 39B, 82230 ALFTA.
- När grundades TM Energi & VVS AB?
- TM Energi & VVS AB grundades 2011 och har organisationsnummer 556878-7948.
- Vad omsätter TM Energi & VVS AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte TM Energi & VVS AB 1,4 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för TM Energi & VVS AB?
- Organisationsnumret för TM Energi & VVS AB är 556878-7948. Bolagsformen är Aktiebolag.