Verlina AB
Verlina AB erbjuder dagspa, bastu och ångbastu i Stockholm. Företaget grundades 2024. Stockholm har totalt 423 företag inom branschen, varav Verlina AB är ett.
2025 omsatte bolaget 1,2 miljoner kronor. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 2 439 jämförbara företag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.
Adress
Postadress: Kornhamnstorg 49
11127 Stockholm
Besöksadress: KORNHAMNSTORG 49
11127 Stockholm
Verksamhet
Bransch: Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230)
Bolaget ska bedriva saltrumsbehandlingar, ljusterapi, yoga, meditation, massage, skönhetsbehandlingar, workshops, föreläsningar, driva butik i anslutning därtill, arrangera events och yogaresor och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +139,9 % jämfört med 2024
- Rörelsemarginal
- -3,6 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- 0,0 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 10,3 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 0,0 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- 0,0 % jämfört med 2024
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,2 mkr | −45 tkr | 0 tkr | 1,4 mkr | 140 tkr | 1 |
| 2024 | 516 tkr | 195 tkr | 114 tkr | 1,4 mkr | 139 tkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Verlina AB jämfört med 2 426 andra bolag i samma bransch (dagspa, bastu och ångbastu).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 mkr | 67 tkr | 433 tkr | 1 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Anna Karlsson (f. 1991) Styrelseledamot sedan 2026-03-31
Tidigare roller (2)
- Aase Havstad (f. 1973) Styrelsesuppleant 2026-03-31 – 2026-09-06
- Aase Havstad (f. 1973) Verkställande direktör 2026-03-31 – 2026-09-06
Vanliga frågor om Verlina AB
- Vad gör Verlina AB?
- Bolaget ska bedriva saltrumsbehandlingar, ljusterapi, yoga, meditation, massage, skönhetsbehandlingar, workshops, föreläsningar, driva butik i anslutning därtill, arrangera events och yogaresor och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Verlina AB?
- Verlina AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Kornhamnstorg 49, 11127 STOCKHOLM.
- När grundades Verlina AB?
- Verlina AB grundades 2024 och har organisationsnummer 559489-9501.
- Vad omsätter Verlina AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Verlina AB 1,2 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Verlina AB?
- Organisationsnumret för Verlina AB är 559489-9501. Bolagsformen är Aktiebolag.