Viaferr AB

Organisationsnummer
559082-7738
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2017-01-18
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten arbetar med uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler i Sundsvall. Bolaget startades 2016. Det finns 309 företag med liknande verksamhet i Sundsvall.

Omsättningen för 2025 var 540 tkr, och året avslutades med vinst. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 17 087 jämförelsebolag. Viaferr AB är en del av Viaferr AB-koncernen.

Adress

Postadress: Tvåspannsvägen 3
85752 Sundsvall

Besöksadress: TVÅSPANNSVÄGEN 3
85752 Sundsvall

Företag i Sundsvall · Företag i Västernorrlands län

Verksamhet

Bransch: Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202)

Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva försäljning av stålprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 500–699 tkr

Koncernmoder: Viaferr AB (559082-7738)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
83,5 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
42,2 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
47,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
10,9 %
årets resultat / eget kapital
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 540 tkr 451 tkr 228 tkr 4,4 mkr 2,1 mkr 0
2024 540 tkr 379 tkr 240 tkr 4,1 mkr 1,9 mkr 0
2023 540 tkr 404 tkr 324 tkr 4,3 mkr 1,9 mkr 0
2022 540 tkr 177 tkr 30 tkr 4,1 mkr 1,6 mkr 0
2021 540 tkr 153 tkr 23 tkr 4,6 mkr 1,6 mkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+0,0 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · TKR 0 100 200 300 400 500 540 540 540 540 540 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 23 30 324 240 228 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

Viaferr AB jämfört med 17 224 andra bolag i samma bransch (uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler).

0
Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 540 tkr 344 tkr 1,1 mkr 2,9 mkr Under median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (3)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Viaferr AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Viaferr AB

Vad gör Viaferr AB?
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva försäljning av stålprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns Viaferr AB?
Viaferr AB har sin verksamhet i SUNDSVALL, Sundsvall, Västernorrlands län. Adress: Tvåspannsvägen 3, 85752 SUNDSVALL.
När grundades Viaferr AB?
Viaferr AB grundades 2017 och har organisationsnummer 559082-7738.
Vad omsätter Viaferr AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Viaferr AB 540 tkr.
Vem är VD på Viaferr AB?
Faruk Nuhic är verkställande direktör på Viaferr AB.
Vad är organisationsnumret för Viaferr AB?
Organisationsnumret för Viaferr AB är 559082-7738. Bolagsformen är Aktiebolag.