Vinga Wealth Management AB

Organisationsnummer
559280-8389
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2023-11-13
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

Vinga Wealth Management AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Verksamheten har bedrivits sedan 2020 och Vinga Wealth Management AB erbjuder annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet i Göteborg. Göteborg har totalt 193 företag inom branschen, varav Vinga Wealth Management AB är ett.

2025 omsatte bolaget 5,1 miljoner kronor, men resultatet blev negativt. Omsättningen placerar Vinga Wealth Management AB bland topp 25 % i branschen (2 709 bolag). Bolaget hade 2 anställda enligt senaste bokslutet. Vinga Wealth Management AB är en del av Navigo Invest AB (publ)-koncernen.

Adress

Postadress: Södra Hamngatan 19-21
41114 Göteborg

Besöksadress: SÖDRA HAMNGATAN 19-21
41114 Göteborg

Företag i Göteborg · Företag i Västra Götalands län

Verksamhet

Bransch: Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (SNI 66190)

Aktiebolaget ska bedriva verksamhet såsom finansiell planering och investeringsrådgivning som anknutet ombud och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1,5–3 mkr

Koncernmoder: Navigo Invest AB (publ) (556727-5168)
Moderbolag: Vinga Securities Holding AB (559421-8058)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+156,3 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-36,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-3,9 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
22,1 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-22,3 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 5,1 mkr −1,8 mkr −199 tkr 4 mkr 891 tkr 2
2024 2 mkr −2,4 mkr −80 tkr 3,9 mkr 1,1 mkr 2
2023 972 tkr 123 tkr −912 tkr 527 tkr 170 tkr 1
2022 896 tkr 118 tkr 72 tkr 264 tkr 155 tkr 1
2021 929 tkr 118 tkr 87 tkr 167 tkr 112 tkr 1

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+52,9 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 1 2 3 4 5 0,9 0,9 1 2 5,1 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 87 72 −912 −80 −199 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Vinga Wealth Management AB jämfört med 2 719 andra bolag i samma bransch (annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 5,1 mkr 0 tkr 32 tkr 1,4 mkr Övre kvartil
Anställda 2 0 0 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Vinga Wealth Management AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Vinga Wealth Management AB

Vad gör Vinga Wealth Management AB?
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet såsom finansiell planering och investeringsrådgivning som anknutet ombud och därmed förenlig verksamhet.
Var finns Vinga Wealth Management AB?
Vinga Wealth Management AB har sin verksamhet i GÖTEBORG, Göteborg, Västra Götalands län. Adress: Södra Hamngatan 19-21, 41114 GÖTEBORG.
När grundades Vinga Wealth Management AB?
Vinga Wealth Management AB grundades 2020 och har organisationsnummer 559280-8389.
Vad omsätter Vinga Wealth Management AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Vinga Wealth Management AB 5,1 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vem är VD på Vinga Wealth Management AB?
Fredrik Löfnertz är verkställande direktör på Vinga Wealth Management AB.
Vad är organisationsnumret för Vinga Wealth Management AB?
Organisationsnumret för Vinga Wealth Management AB är 559280-8389. Bolagsformen är Aktiebolag.