Volt Capital Management AB

Organisationsnummer
559059-3082
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2016-05-30
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Företaget grundades 2016 och företaget erbjuder förvaltning av investeringsfonder i Stockholm. Det är ett av 137 företag inom förvaltning av investeringsfonder i Stockholm.

Omsättningen för 2025 var 8,9 miljoner kronor, men resultatet blev negativt. Bolaget ligger över medianen för sin bransch (166 jämförelsebolag). Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 5 personer.

Adress

Postadress: Kungsgatan 12-14
11135 Stockholm

Besöksadress: KUNGSGATAN 12-14
11135 Stockholm

Företag i Stockholm · Företag i Stockholms län

Verksamhet

Bransch: Förvaltning av investeringsfonder (SNI 66301)

Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvalta alternativa investeringsfonder samt att utföra diskretionär förvaltning av investeringsportföljer enligt lagen (2013:561) om förvaltare av alternativa investeringsfonder.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-24,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-91,4 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-91,7 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
95,2 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
-53,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 8,9 mkr −8,1 mkr −8,2 mkr 16 mkr 15,2 mkr 5
2024 11,8 mkr −6,3 mkr −5,7 mkr 25,2 mkr 23,4 mkr 5
2023 18 mkr 275 tkr 250 tkr 35,9 mkr 28,3 mkr 6
2022 48,4 mkr 29,8 mkr 24 mkr 35,8 mkr 28,1 mkr 5
2021 6,1 mkr −1,7 mkr −1,6 mkr 4,8 mkr 4,1 mkr 5

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+10,1 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 10 20 30 40 50 6,1 48,4 18 11,8 8,9 SENAST ÅRETS RESULTAT · MNKR 0 −1,6 24 0,3 −5,7 −8,2 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

Volt Capital Management AB jämfört med 177 andra bolag i samma bransch (förvaltning av investeringsfonder).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 8,9 mkr 0 tkr 2,4 mkr 26,4 mkr Över median
Anställda 5 0 2 6 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (2)

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta Volt Capital Management AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om Volt Capital Management AB

Vad gör Volt Capital Management AB?
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvalta alternativa investeringsfonder samt att utföra diskretionär förvaltning av investeringsportföljer enligt lagen (2013:561) om förvaltare av alternativa investeringsfonder.
Var finns Volt Capital Management AB?
Volt Capital Management AB har sin verksamhet i STOCKHOLM, Stockholm, Stockholms län. Adress: Kungsgatan 12-14, 11135 STOCKHOLM.
När grundades Volt Capital Management AB?
Volt Capital Management AB grundades 2016 och har organisationsnummer 559059-3082.
Vad omsätter Volt Capital Management AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte Volt Capital Management AB 8,9 miljoner kronor. Bolaget hade 5 anställda.
Vem är VD på Volt Capital Management AB?
Patrik Säfvenblad är verkställande direktör på Volt Capital Management AB.
Vad är organisationsnumret för Volt Capital Management AB?
Organisationsnumret för Volt Capital Management AB är 559059-3082. Bolagsformen är Aktiebolag.