VSC Västerås AB

Organisationsnummer
559247-7573
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2020-03-13
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Koncernstruktur

VSC Västerås AB

Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.

Bolaget startades 2020 och VSC Västerås AB är klassificerat som detaljhandel med virke och byggvaror i Västerås. Det finns 10 företag med liknande verksamhet i Västerås.

Omsättningen för 2025 var 1,5 miljoner kronor och året avslutades med förlust. Omsättningen ligger i branschens nedre halva av 671 jämförelsebolag. Antalet anställda uppgick senast till 1 personer. Bolaget ingår i koncernen Lugnets Kraken Holding AB.

Adress

Postadress: Friledningsgatan 1 C
72137 Västerås

Besöksadress: FRILEDNINGSGATAN 1 C
72137 Västerås

Företag i Västerås · Företag i Västmanlands län

Verksamhet

Bransch: Detaljhandel med virke och byggvaror (SNI 47521)

Bolaget ska bedriva försäljning och inköp av Spa-bad, pooler, och tillbehör, försäljning och förmedling av hjullastare med tillbehör samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Koncernmoder: Lugnets Kraken Holding AB (559310-1487)
Moderbolag: Lugnets Kraken Holding AB (559310-1487)

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
-54,3 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
-32,3 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
-36,4 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
-199,7 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
38,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 1,5 mkr −498 tkr −561 tkr 732 tkr −1,5 mkr 1
2024 3,4 mkr −643 tkr −690 tkr 1 mkr −901 tkr 1
2023 3,8 mkr −498 tkr −535 tkr 1,2 mkr −211 tkr 1
2022 6,4 mkr 84 tkr 57 tkr 2,3 mkr 200 tkr 1
2021 10,9 mkr −27 tkr 48 tkr 1,2 mkr 143 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
−38,7 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 2 4 6 8 10 10,9 6,4 3,8 3,4 1,5 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 48 57 −535 −690 −561 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

VSC Västerås AB jämfört med 673 andra bolag i samma bransch (detaljhandel med virke och byggvaror).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 1,5 mkr 380 tkr 4 mkr 14,5 mkr Under median
Anställda 1 0 1 4 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta VSC Västerås AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om VSC Västerås AB

Vad gör VSC Västerås AB?
Bolaget ska bedriva försäljning och inköp av Spa-bad, pooler, och tillbehör, försäljning och förmedling av hjullastare med tillbehör samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns VSC Västerås AB?
VSC Västerås AB har sin verksamhet i VÄSTERÅS, Västerås, Västmanlands län. Adress: Friledningsgatan 1 C, 72137 VÄSTERÅS.
När grundades VSC Västerås AB?
VSC Västerås AB grundades 2020 och har organisationsnummer 559247-7573.
Vad omsätter VSC Västerås AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte VSC Västerås AB 1,5 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vad är organisationsnumret för VSC Västerås AB?
Organisationsnumret för VSC Västerås AB är 559247-7573. Bolagsformen är Aktiebolag.