WRICA AB

Organisationsnummer
559087-9739
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2016-11-30
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten är klassificerat som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet i Åstorp. Bolaget startades 2016. Det är ett av 5 företag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet i Åstorp.

Senast rapporterade omsättning uppgick till 1 miljoner kronor (2024), och året avslutades med vinst. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 1 personer.

Adress

Postadress: Häljarpsvägen 10
26590 Åstorp

Besöksadress: HÄLJARPSVÄGEN 10
26590 Åstorp

Företag i Åstorp · Företag i Skåne län

Verksamhet

Bransch: Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999)

Bolaget ska bedriva handel, reparationer och konsultationer såsom management- rådgivning för företag och privatpersoner, utställningar och evenemang och profilering av företag inom motorbranschen, bedriva kostrådgivning, mentalträning och coachning, äga och förvalta fastigheter, personaluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 1–1,5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+4,5 %
jämfört med 2023
Rörelsemarginal
27,1 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
21,5 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
69,4 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
31,7 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2023
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2024 1 mkr 274 tkr 218 tkr 992 tkr 688 tkr 1
2023 968 tkr 54 tkr 48 tkr 1,1 mkr 470 tkr 1
2022 2 tkr −33 tkr −33 tkr 877 tkr 422 tkr 0
2021 396 tkr 304 tkr 258 tkr 1,2 mkr 455 tkr 0
2020 1,5 mkr 591 tkr 559 tkr 1,1 mkr 198 tkr 0

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2020–2024
−10,1 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 500 tkr 1 mkr 1,5 mkr 1 mkr SENAST 559 tkr 258 tkr −33 tkr 48 tkr 218 tkr 20202021202220232024
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

WRICA AB jämfört med 4 113 andra bolag i samma bransch (annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 1 mkr 489 tkr 1,8 mkr 7,1 mkr Under median
Anställda 1 0 1 4 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Vanliga frågor om WRICA AB

Vad gör WRICA AB?
Bolaget ska bedriva handel, reparationer och konsultationer såsom management- rådgivning för företag och privatpersoner, utställningar och evenemang och profilering av företag inom motorbranschen, bedriva kostrådgivning, mentalträning och coachning, äga och förvalta fastigheter, personaluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Var finns WRICA AB?
WRICA AB har sin verksamhet i ÅSTORP, Åstorp, Skåne län. Adress: Häljarpsvägen 10, 26590 ÅSTORP.
När grundades WRICA AB?
WRICA AB grundades 2016 och har organisationsnummer 559087-9739.
Vad omsätter WRICA AB?
Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte WRICA AB 1,0 miljoner kronor. Bolaget hade 1 anställda.
Vem är VD på WRICA AB?
Björn Rickard Hall är verkställande direktör på WRICA AB.
Vad är organisationsnumret för WRICA AB?
Organisationsnumret för WRICA AB är 559087-9739. Bolagsformen är Aktiebolag.