XLNT Reklam AB

Organisationsnummer
556817-8734
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2012-08-24
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har bedrivits sedan 2012 och företaget erbjuder tjänster inom reklambyråverksamhet i Tvååker.

2025 omsatte bolaget 6,7 miljoner kronor och resultatet var positivt. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 5 806 jämförbara företag. Bolaget hade 3 anställda enligt senaste bokslutet.

Adress

Postadress: Fastarpsvägen 28
43278 Tvååker

Besöksadress: FASTARPSVÄGEN 28
43278 Tvååker

Företag i Varberg · Företag i Hallands län

Verksamhet

Bransch: Reklambyråverksamhet (SNI 73111)

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva reklambyråverksamhet samt att äga och förvalta aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet.

Omsättningsintervall: 5–10 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+4,9 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
8,8 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
6,9 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
64,3 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
19,4 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 6,7 mkr 593 tkr 467 tkr 3,7 mkr 2,4 mkr 3
2024 6,4 mkr 1 mkr 790 tkr 3,2 mkr 2,3 mkr 3
2023 5,7 mkr 707 tkr 550 tkr 2,8 mkr 1,8 mkr 3
2022 5,5 mkr 794 tkr 489 tkr 2,7 mkr 1,6 mkr 3
2021 4,9 mkr 923 tkr 569 tkr 2,2 mkr 1,4 mkr 3

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+8,3 % CAGR
Omsättning som linje i övre zonen och årets resultat som staplar i nedre zonen, belopp per år. OMSÄTTNING · MNKR 0 2 4 6 4,9 5,5 5,7 6,4 6,7 SENAST ÅRETS RESULTAT · TKR 0 569 489 550 790 467 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst

Branschjämförelse

XLNT Reklam AB jämfört med 5 812 andra bolag i samma bransch (reklambyråverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 6,7 mkr 44 tkr 526 tkr 1,6 mkr Övre kvartil
Anställda 3 0 1 1 Övre kvartil

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Kundrating

Inga betyg ännu — bli först att betygsätta XLNT Reklam AB.

Har du varit i kontakt med bolaget? Sätt 1–5 stjärnor per område:

Produkt/tjänst
Prisvärd
Kundservice
Kundbemötande

Vanliga frågor om XLNT Reklam AB

Vad gör XLNT Reklam AB?
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva reklambyråverksamhet samt att äga och förvalta aktier och andelar och därmed förenlig verksamhet.
Var finns XLNT Reklam AB?
XLNT Reklam AB har sin verksamhet i TVÅÅKER, Varberg, Hallands län. Adress: Fastarpsvägen 28, 43278 TVÅÅKER.
När grundades XLNT Reklam AB?
XLNT Reklam AB grundades 2012 och har organisationsnummer 556817-8734.
Vad omsätter XLNT Reklam AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte XLNT Reklam AB 6,7 miljoner kronor. Bolaget hade 3 anställda.
Vem är VD på XLNT Reklam AB?
Therese Aronsson är verkställande direktör på XLNT Reklam AB.
Vad är organisationsnumret för XLNT Reklam AB?
Organisationsnumret för XLNT Reklam AB är 556817-8734. Bolagsformen är Aktiebolag.