Zalla AB
Koncernstruktur
Koncernkopplingar enligt Bolagsverkets registrerade moder-/koncernmoderuppgifter.
Företaget grundades 2022 och företaget är klassificerat som andra bygginstallationer i Trosa. Det finns 4 företag med liknande verksamhet i Trosa.
Omsättningen för 2026 var 17,4 miljoner kronor, men resultatet blev negativt. Bolaget tillhör den övre kvartilen i sin bransch med 1 069 jämförbara företag. Vid senaste bokslutet sysselsatte verksamheten 4 personer. Bolaget ingår i koncernen Profuragruppen AB.
Adress
Postadress: Industrigatan 10A
61933 Trosa
Besöksadress: INDUSTRIGATAN 10 A
61933 Trosa
Verksamhet
Bransch: Andra bygginstallationer (SNI 43240)
Import och försäljning av reservdelar till hissar i Skandinavien samt därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 10–20 mkr
Koncernmoder: Profuragruppen AB (556968-3450)
Moderbolag: Primotech Group AB (559375-6819)
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- +48,4 % jämfört med 2025
- Rörelsemarginal
- -1,7 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -1,8 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- 44,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- -10,8 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +100,0 % jämfört med 2025
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 17,4 mkr | −299 tkr | −307 tkr | 6,4 mkr | 2,8 mkr | 4 |
| 2025 | 11,7 mkr | 2,1 mkr | 1,7 mkr | 10 mkr | 3,2 mkr | 2 |
| 2024 | 4,6 mkr | 536 tkr | 419 tkr | 3,4 mkr | 1,5 mkr | 1 |
| 2023 | 1,9 mkr | 134 tkr | 50 tkr | 1,8 mkr | 1,1 mkr | 1 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Branschjämförelse
Zalla AB jämfört med 1 081 andra bolag i samma bransch (andra bygginstallationer).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 17,4 mkr | 703 tkr | 2,5 mkr | 9 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 4 | 1 | 1 | 4 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Björn Bentevik (f. 1958) Huvudansvarig revisor sedan 2026-07-14
- Isabelle Danneker (f. 2004) Styrelseledamot sedan 2026-07-09
- Kalevi Mylläri (f. 1974) Styrelseledamot sedan 2026-07-09
- William Wahren (f. 2002) Styrelsesuppleant sedan 2026-07-09
- Kenth Eriksson (f. 1964) Styrelseledamot sedan 2022-02-23
- Kenth Eriksson (f. 1964) Verkställande direktör sedan 2022-02-23
- Magnus Wahren (f. 1970) Styrelseledamot sedan 2022-02-23
- Magnus Wahren (f. 1970) Ordförande sedan 2022-02-23
Tidigare roller (3)
- Patrik Resebo (f. 1987) Huvudansvarig revisor 2026-03-24 – 2026-07-19
- Sonja Matilda Josefine Asp (f. 1982) Styrelseledamot 2024-10-16 – 2026-07-19
- Karin Bergström Rydén (f. 1981) Styrelsesuppleant 2022-02-23 – 2026-06-09
Vanliga frågor om Zalla AB
- Vad gör Zalla AB?
- Import och försäljning av reservdelar till hissar i Skandinavien samt därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Zalla AB?
- Zalla AB har sin verksamhet i TROSA, Trosa, Södermanlands län. Adress: Industrigatan 10A, 61933 TROSA.
- När grundades Zalla AB?
- Zalla AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559367-2388.
- Vad omsätter Zalla AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2026) omsatte Zalla AB 17,4 miljoner kronor. Bolaget hade 4 anställda.
- Vem är VD på Zalla AB?
- Kenth Eriksson är verkställande direktör på Zalla AB.
- Vad är organisationsnumret för Zalla AB?
- Organisationsnumret för Zalla AB är 559367-2388. Bolagsformen är Aktiebolag.