Bodega Brogatan AB
Verksamheten driver restaurangverksamhet i Malmö. Verksamheten har bedrivits sedan 2022. Det finns 797 företag med liknande verksamhet i Malmö.
Senast rapporterade omsättning uppgick till 10 miljoner kronor (2024) och året avslutades med förlust. Antalet anställda uppgick senast till 8 personer.
Adress
Postadress: Brogatan 12
21144 Malmö
Besöksadress: BROGATAN 12
21144 Malmö
Verksamhet
Bransch: Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Omsättningsintervall: 10–20 mkr
Bokslut och nyckeltal
- Omsättningstillväxt
- -17,6 % jämfört med 2023
- Rörelsemarginal
- -3,8 % rörelseresultat / omsättning
- Vinstmarginal
- -4,1 % årets resultat / omsättning
- Soliditet
- -51,4 % eget kapital / totala tillgångar
- Avkastning på EK
- 74,8 % årets resultat / eget kapital
- Anställdtillväxt
- +14,3 % jämfört med 2023
| År | Omsättning | Rörelseresultat | Årets resultat | Summa tillgångar | Eget kapital | Anställda |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 10 mkr | −384 tkr | −406 tkr | 1,1 mkr | −543 tkr | 8 |
| 2023 | 12,1 mkr | −135 tkr | −162 tkr | 1,5 mkr | −137 tkr | 7 |
Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.
Omsättning & resultat 2023–2024
−17,6 % CAGR
Omsättning Årets vinst Årets förlust
Branschjämförelse
Bodega Brogatan AB jämfört med 17 527 andra bolag i samma bransch (restaurangverksamhet).
| Detta bolag | P25 (lägre) | Median | P75 (övre) | Position | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 mkr | 568 tkr | 3,1 mkr | 6,8 mkr | Övre kvartil |
| Anställda | 8 | 0 | 2 | 6 | Övre kvartil |
Styrelse och företrädare
Aktuella roller
- Viktor Hermansen (f. 1986) Styrelseledamot sedan 2024-03-18
- Viktor Hermansen (f. 1986) Ordförande sedan 2024-03-18
- Daniel Karlsson (f. 1984) Styrelsesuppleant sedan 2022-09-07
Vanliga frågor om Bodega Brogatan AB
- Vad gör Bodega Brogatan AB?
- Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Var finns Bodega Brogatan AB?
- Bodega Brogatan AB har sin verksamhet i MALMÖ, Malmö, Skåne län. Adress: Brogatan 12, 21144 MALMÖ.
- När grundades Bodega Brogatan AB?
- Bodega Brogatan AB grundades 2022 och har organisationsnummer 559392-9697.
- Vad omsätter Bodega Brogatan AB?
- Enligt det senaste bokslutet (2024) omsatte Bodega Brogatan AB 10,0 miljoner kronor. Bolaget hade 8 anställda.
- Vad är organisationsnumret för Bodega Brogatan AB?
- Organisationsnumret för Bodega Brogatan AB är 559392-9697. Bolagsformen är Aktiebolag.