E4food AB

Organisationsnummer
559218-0961
Bolagsform
Aktiebolag
Status
Aktivt
Registrerat
2019-09-11
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad

Verksamheten har sin huvudsakliga verksamhet inom restaurangverksamhet i Piteå. Bolaget startades 2019. Det är ett av 82 företag inom restaurangverksamhet i Piteå.

2025 omsatte bolaget 3,9 miljoner kronor, och året avslutades med vinst. Antalet anställda uppgick senast till 2 personer.

Adress

Postadress: kurirvägen 20A LGH1102
94153 Piteå

Besöksadress: KURIRVÄGEN 20 A LGH 1102
94153 Piteå

Företag i Piteå · Företag i Norrbottens län

Verksamhet

Bransch: Restaurangverksamhet (SNI 56110)

Företaget bedriver restaurangverksamhet med inriktning på servering av mat och dryck, inklusive catering och eventtjänster. Verksamheten omfattar även import och export av livsmedel och andra relaterade varor för både egen användning och vidareförsäljning. Företaget ska även bedriva handel med delikatesser och specialprodukter från internationella leverantörer samt distribuera dessa till andra restauranger och återförsäljare inom Sverige och utomlands.

Omsättningsintervall: 3–5 mkr

Bokslut och nyckeltal

Omsättningstillväxt
+2,4 %
jämfört med 2024
Rörelsemarginal
10,7 %
rörelseresultat / omsättning
Vinstmarginal
8,5 %
årets resultat / omsättning
Soliditet
43,9 %
eget kapital / totala tillgångar
Avkastning på EK
86,3 %
årets resultat / eget kapital
Anställdtillväxt
0,0 %
jämfört med 2024
År Omsättning Rörelseresultat Årets resultat Summa tillgångar Eget kapital Anställda
2025 3,9 mkr 420 tkr 334 tkr 881 tkr 387 tkr 2
2024 3,8 mkr 204 tkr 157 tkr 849 tkr 314 tkr 2
2023 3,7 mkr 226 tkr 180 tkr 785 tkr 577 tkr 3
2022 3,5 mkr 60 tkr 197 tkr 1,1 mkr 496 tkr 3
2021 3,4 mkr 503 tkr 399 tkr 1,4 mkr 749 tkr 2

Belopp i tkr (tusen kronor) där annan enhet ej anges.

Omsättning & resultat 2021–2025
+3,7 % CAGR
Omsättning som area-chart (vänster axel) och årets resultat som staplar per år. 0 1 mkr 2 mkr 3 mkr 4 mkr 3,9 mkr SENAST 399 tkr 197 tkr 180 tkr 157 tkr 334 tkr 20212022202320242025
Omsättning Årets vinst Årets förlust

Branschjämförelse

E4food AB jämfört med 17 522 andra bolag i samma bransch (restaurangverksamhet).

Detta bolag P25 (lägre) Median P75 (övre) Position
Omsättning 3,9 mkr 576 tkr 3,1 mkr 6,9 mkr Över median
Anställda 2 0 2 6 Över median

Styrelse och företrädare

Aktuella roller

Tidigare roller (1)
  • Amina Zaibi (f. 1987) Styrelsesuppleant 2019-09-11 – 2026-06-09

Vanliga frågor om E4food AB

Vad gör E4food AB?
Företaget bedriver restaurangverksamhet med inriktning på servering av mat och dryck, inklusive catering och eventtjänster. Verksamheten omfattar även import och export av livsmedel och andra relaterade varor för både egen användning och vidareförsäljning. Företaget ska även bedriva handel med delikatesser och specialprodukter från internationella leverantörer samt distribuera dessa till andra restauranger och återförsäljare inom Sverige och utomlands.
Var finns E4food AB?
E4food AB har sin verksamhet i PITEÅ, Piteå, Norrbottens län. Adress: kurirvägen 20A LGH1102, 94153 PITEÅ.
När grundades E4food AB?
E4food AB grundades 2019 och har organisationsnummer 559218-0961.
Vad omsätter E4food AB?
Enligt det senaste bokslutet (2025) omsatte E4food AB 3,9 miljoner kronor. Bolaget hade 2 anställda.
Vad är organisationsnumret för E4food AB?
Organisationsnumret för E4food AB är 559218-0961. Bolagsformen är Aktiebolag.